Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w prywatnych domach cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim jest to czyste źródło energii elektrycznej i rozwiązanie ekologiczne. Jest to jednak rozwiązanie,w którym produkcja energii odbywa się zwykle w innych porach doby, niż jej potrzebujemy. W związku z tym konieczne jest zastosowanie całej instalacji, która umożliwi odpowiednie magazynowanie pozyskanej energii, aby możliwe było jej wykorzystanie w odpowiednim momencie, kiedy będzie ona nam potrzebna. Czy istnieją więc odpowiednie sposoby na magazynowanie energii pochodzącej ze światła słonecznego?

 

Instalacja typu off-grid – sposób na skuteczne magazynowanie energii ze słońca

Wiele zależy od tego, gdzie dokładnie mieszkamy. System off-grid przeznaczony jest dla osób, które mieszkają w pewnym oddaleniu od linii energetycznych i nie mają możliwości przekazania do niej nadwyżek wyprodukowanej energii, w celu jej późniejszego odebrania. Taka instalacja fotowoltaiczna zakłada więc magazynowanie energii elektrycznej poprzez jej przechowywanie w akumulatorach. System zakłada, że gdy ze względu na pogodę występuje mniejsze wytwarzanie energii elektrycznej lub mamy na nią większe zapotrzebowanie, automatycznie korzystamy z energii zgromadzonej w akumulatorach. Dzięki inwerterowi dochodzi do zmiany prądu stałego znajdującego się w akumulatorach, na prąd zmienny, jaki będzie nam potrzebny. Taki rodzaj instalacji składa się z kilku niezbędnych elementów: paneli fotowoltaicznych, inwertera, regulatora ładowania, akumulatorów, okablowania i zabezpieczeń.

 

Instalacja typu on-grid – druga metoda magazynowania energii elektrycznej

Decydując się na ten rodzaj instalacji fotowoltaicznej wszelkie nadwyżki produkowanej energii, przekazujemy do sieci energetycznej, a w razie konieczności pobieramy. Na koniec okresu rozliczeniowego jeśli oddaliśmy więcej niż pobraliśmy z powrotem to możemy dokonać sprzedaży. Konieczne jest tu zastosowanie licznika dwukierunkowego, który mierzy ile energii „oddajemy” do sieci, a ile później z niej pobieramy, co daje możliwość obliczenia dokładnej różnicy. Wiele osób uznaje to rozwiązanie za niezwykle korzystne ekonomicznie. Jednak warunkiem jest bliskość sieci, oraz podpisanie odpowiedniej umowy z firmą energetyczną.